Diziyi izleyenlerin büyük çoğunluğunun yaşadığı şok gibi ben de ilk sezon Ned Stark'ın infazına üzülmüş ve şaşırmıştım. Ancak 2-3 bölümde bir "Ned Stark onurlu bir adamdı." cümlesi artık bir bıkkınlık getirdiğinden dolayı listemde ona yer vermeyeceğim.

 • Hodor

  Hodor karakterinden dizi boyunca sadece "Hodor" kelimesini duyabildik. Bu iri adama noldu da sadece "Hodor" diyor diye çeşitli teoriler ortaya atılıyordu. 6. sezonun 5. bölümüne kadar da ne olduğunu kimse bilmiyordu. 6. sezonun 5. bölümünde Bran ve Meera'yı Wight saldırısından kurtarabilmek adına 100'lerce Wight'a karşı tek başına kapıyı tutarak herkesin gönlünde taht kurmuştur. Gücü bittiğinde ise feci şekilde can vermiştir.

  görsel açıklaması

  Bran'in geçmişe yaptığı yolculukta, Hodor'un küçüklükten itibaren hayatındaki en önemli görevinin o kapıyı tutmak olduğunu bildiğini görürüz. "Hold the door" diyerek yaşadığı travma esnasında "Hold the door" cümlesi "Hodor" kelimesine dönüşmüştür.

  görsel açıklaması

 • Oberyn Martell

  Game of Thrones'ta sadece 7 bölüm oynayan ancak izleyenlerin büyük çoğunluğunun sevgisini kazanan Oberyn Martell, Tyrion Lannister'ın dövüş ile yargılanmasını istemesiyle ablası Elia Martell'in intikamını almak için eline bir fırsat geçtiğini düşünmüştür. Gregor Clegane'nin, ablası Elia Martell'e tecavüz ettiğini, onu ve çocuklarını öldürdüğünü bilen Oberyn Martell, Tyrion Lannister'ın hücresine gidip "I'll be your champion." diyerek onun için dövüşeceğini söylemiştir.

  Oberyn

  "The Mountain and the Viper" adlı bölümde Oberyn Martell, Gregor Clegane'i yere sermiş ancak işini bitirmeden önce ablası Elia Martell'i ve çocuklarını öldürdüğünü, ona tecavüz ettiğini itiraf etmesi için etrafında tur atmaya başlamıştır. Tywin Lannister'ı gösterip bu emri kimin verdiğini sormuştur. Sonrasında sevgilisi Ellaria Sand ile göz göze gelip yaşadığı dikkat dağınıklığı sonucu Gregor Clegane bir hamleyle Oberyn Martell'i yere düşürüp kafa tasını patlatmıştır. Sadece 7 bölümde izleyenlerin gönlüne taht kuran Lannister düşmanı bu karakterin beklenmedik ölümü izleyenleri üzmüştür.

 • Margaery Tyrell

  Tyrell Hanesi kimseye çaktırmadan yaptıkları ile King's Landing'te birçok taşı yerinden oynattı. Olenna Tyrell, torunu Margaery ile evli olan Joffrey Baratheon'ı zehirleyerek öldürmüş, suç da Tyrion ve Sansa'ya kalmıştı. Tahtın Joffrey'den sonraki varisi olan Tommen ile evlenen Margaery, yaptığı akıl oyunları ile Cersei Lannister'ı hapsettirmiş, Tommen'in güvenini kazanarak yönetimde söz sahibi hale gelmişti. Ancak Cersei'yi hapsetmek için güçlendirdiği High Sparrow, kardeşi için yaptığı yalancı şahitlikten dolayı Margaery'i de hapsetmiştir. 6. sezonda High Septon'da yargılanmayı beklerken Cersei ve Tommen'in olmamasından şüphelenen Margaery, High Septon'ın acilen boşaltılmasını söylemiş ancak onu dinleyen olmamıştır. Cersei'nin çılgın ateş kullanarak High Septon'ı havaya uçurduğu katliamda hayatını kaybetmiştir.

  High Septon

10 ay önce yazdı
10 ay önce düzenledi
İTÜ - Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Lisans 4. Sınıf