Oberyn Martell

Game of Thrones'da Pedro Pascall'ın canlandırdığı karakterdir. (Pedro Pascal'ı Narcos dizisindeki Javier Peña rolünden de hatırlıyoruz.) Westeros'un Ned Stark'tan sonra gelen yiğitlerinden biridir.

Dizide ilk defa 4.sezonun başında gördüğümüz Oberyn Martell, gerek tavırları ve karizması gerek ise kişiliği ile izleyicilerin kalplerinde taht kurmuştur.

görsel açıklaması

Enteresan kişiliği ile tanıdığımız karakterimiz Westeros'ta nam-ı değer "Red Viper" olarak tanınmaktadır. Oberyn, Martell hanedanının prensinin tek kardeşidir. Usta bir savaşçı olarak bilinmektedir ve dizide de bunu bizlere göstermiştir. Genellikle dövüşlerinde zehirli silahlar kullandığı için Red Viper takma adını almıştır. "The Mountain and The Viper" adı verilen 4.sezon 8.bölümde ölümüne şahit oluyoruz. Onuru için verdiği bir savaş olarak adlandırabileceğimiz bir dövüşte rakibi The Mountain şerefsizidir(Dövüş aslında Tyrion Lennister'ın Joffrey Baratheon'u öldürdüğü suçlamalarına karşı Tyrion'un kendini aklaması için yapılan bir dövüştü. Oberyn Martell ise Tyrion yerine dövüşmek istediğini belirtmişti çünkü dövüşeceği isim kız kardeşini öldüren beyinsizdi.). Oberyn'in ölmemesi için dualar edilen bölümde en başta Oberyn beklenileni yaptı ve dövüşü adeta bir gösteriye dönüştürdü. Fakat dövüşün sonunda kapıldığı öfke ve rehavet onun ölmesine sebebiyet veriyor. Ölümü gerek yakınlarına gerek ise dizi izleyenlerine çok etkisi yaratmıştır.

görsel açıklaması

Ülkemizde de kendisinin ölümü üzerine şiirler yazılmış şarkılar bestelenmişti. Saygıyla ve rahmetle anıyorum.

10 ay önce yazdı
10 ay önce düzenledi
You know who I am.