beyin

beyin

Düşünüyorum...

Dijital programlama dillerinde '~' bit düzeyinde bir operatördür. İstenen adresin bitlerini değiştirmek için kullanılır yani DEĞİL operatörüdür.

~ 10101011 = 01010100

Eğer veriyi işleme sokarsak:

~ (.-.- | ----) = (-.-.|....)

Elde ederiz. Mors ile çözülürse:

CH

Elde edilir. Bu da sitenin yapımcısı olan Celaleddin Hidayetoğlu'nun baş harfleridir.

9 ay önce yazdı
9 ay önce düzenledi
Düşünüyorum...

Benim favorim Bebek Starbucks. Bahçesinin olması, hatta ve hatta bu bahçenin deniz ile neredeyse iç içe olması bundaki en büyük etken.

Ders çalışma konusunda ise şöyle bir etkisi var, en azından benim için; aktif boğaz manzarasını(geçen tekneler ve gemiler) izlemek insanın beynini boşaltması için iyi bir yöntem. Ha hiç orada ders çalıştım mı: hayır.

9 ay, 3 hafta önce yazdı
Düşünüyorum...

Aktif Chrome kullanıcısı olarak sadece "AdBlock" kullanıyorum. Ücretsiz olan bu eklenti aynı zamanda Chrome'un en popüler eklentisi. Görevi istenmeyen reklamları engellemek.

Sağ üstte bulunan logosu ile dosta güven düşmana korku salıyor. görsel açıklaması

9 ay, 3 hafta önce yazdı
Düşünüyorum...

Herkesin İngilizce bildiğini kabul edersek, kültür kavramı haricinde düşünerek gerek yoktur cevabına ulaşabiliriz. Ancak şu zamanda İngiltere'de bile İngilizce konuşma oranı %97.74 iken önermenin yanlışlığı barizdir.

Aynı mantıkla "Herkesin Türkçe bildiği günümüzde ikinci bir dil öğrenmeye gerek var mıdır?" sorusunun cevabı da "Hayır, gerek yoktur." olacaktır.

9 ay, 3 hafta önce yazdı
Düşünüyorum...

Herhangi bir sınava girmeden önce yapılması gereken şeyler de bunlarla benzerlik taşır. Zira "fizik sınavı" kavramı spesifik bir yapılacaklar listesi oluşturmak için fazla genel bir kavram.

Bir sınava girmeden önce;

  • Tuvalet ihtiyacı giderilmelidir. Sınav bir saat ve üzeri sürecekse sınav sırasında oluşan bir ihtiyaç ilgiyi dağıtabilir ve sınavdan erken çıkma isteği yaratabilir.
  • Kalem silgi kontrolü yapılmalıdır. Kalemin mümkünse yedeği olmalı silginin de yağlanmadığı ve iyi sildiği kontrol edilmelidir. Sınavın başlangıcındaki heyecanla yanlış yapma olasılığı yüksektir. Bu aşamada kararan ve kirlenen sınav kağıdı motivasyonu düşürecek moral bozacaktır.
  • Sınav evrakı hazırlanmalıdır. Sınava giriş için gerekli evraklar ve sınavda kontrol edilecek evrakları hazırlamak ve sıranın üstüne koymak sınav sırasında gözetmenin sizi rahatsız etmemesini sağlar.
9 ay, 3 hafta önce yazdı
9 ay, 3 hafta önce düzenledi
Düşünüyorum...

Bilgisayarda sıkıştırma tekrarlı bilgi ile mümkün olabilir ancak. Bilgisayar bilgi arasındaki ilişkiyi inceleyerek tekrar eden bilgiyi tekrar tekrar yazmak yerine sadece tekrara ait bilgiyi yazıyor. Araştırıldığında güzel örnekler bulunabiliyor. Bir tanesi:

Sıkıştırılmamış döküman 110 karakter:

this is a document that has not been compressed. After this document is compressed the length will be shorter.

Sıkıştırılmış döküman 103 karakter:

1:this 2:document 3:compressed 1 is a 2 that has not been 3. After 1 2 is 3 the length will be shorter.

Burada kelime tekrarı ile bir sıkıştırma yapıldı. Daha küçük parçalara bakarak daha fazla bir sıkıştırma da yapmak mümkün ancak fark edilebileceği gibi sıkıştırma bir sınır dahilinde. Bu sınırla ilgili olarak "entropy" araştırılabilir.

Bu oranda bir sıkıştırmanın sağlandığı program "KGB Archiever" diye geçiyor. Okuduğum yorumlarda sıkıştırılan dosyalarda hata olduğu sıkça yazılmış. Yani pek mümkün görünmüyor.

10 ay önce yazdı
Düşünüyorum...

GTA V oyununda savaş uçağı telefon menüsündeki tarayıcıdan "warstock" mağazasının sitesine girilerek satın alınabilir. Burada uçağın tipine bağlı olarak fiyatlar 3m-4m usd arasında değişmektedir. Diğer bir yöntem ise savaş uçağını çalmaktır.

Savaş uçağı Los Santos'un batısında yer alan askeri hava limanında bulunur. Aşağıdaki haritada tam konumunu görebilirsiniz.

Kırımızı ile işaretlenen bölge

Buraya kara veya hava yolu ile ulaşılabilir. Kara yolu ile ulaşıldığında hava limanına girmek için kapı yerine kayalıkların kullanılması tavsiye edilir, çünkü hava limanına girer girmez 4 yıldız seviyesine ulaşılacak ve askerler karakteri öldürmek için ellerinden geleni yapacaklardır. Kayalıklardan uçmak fark edilebilirliği azaltır.

görsel açıklaması

Kayalıklar askeri hava limanına kuzeyden çevre yolu ile yaklaşırken pistlerin altından geçen tünele girmeden hemen önce sağ taraftadır. Resimde kırmızı ile işaretlenmiş bölge atlayış için en uygun eğime sahiptir. Burada önemli bir nokta çok hızlı bir atlayış yapmamaktır; zira içeri bölgeye geçilince aranma seviyesi artacağından havada kaybedilen süre askerlerin hazırlanmasına sebep olacaktır.

Hava limanında hiçbir saniyeyi boşa harcamamak gerekir çünkü askeri tanklar karakteri vurmak için ellerinden gelen her şeyi yapacaklardır.

Hava limanının içinde birden fazla bölgede savaş uçağı bulunur. Hangarların içindeki uçakların çalınması tavsiye edilir. Çünkü askerler dışarıdan gelir ve sadece kapıdan saldırıya maruz kalınır. Uçağa binildiğinde karşıdaki alan hızlı bir kalkış için yeterlidir. Doğrudan gaza yüklenip kalkılır ve alçak uçarak ilk saldırılar bertaraf edilir. Kalkış esnasında tam karşıda bulunan elektrik direğine dikkat edilmelidir.

Resimde tavsiye edilen rota görülebilir. Çarpı ile işaretlenen yer atlama noktasıdır.

görsel açıklaması

Askeriyeye ulaşmak için hava yolu kullanmak kişinin yeteneğine bağlı olarak daha risksiz bir yöntemdir. Yüksek noktada uçaktan atlanır ve alçak noktada paraşüt açılır. Paraşütle doğrudan hangara girilmesi halinde uçak çalma olasılığı çok yüksektir.

görsel açıklaması

Uçak çalınırken eğer başarısız olunursa belirli bir süre beklenilmesi gerekir. Çünkü yeniden doğulsa dahi askerler eski yerlerinde devam eder. Bu da hava limanının asker ile dolu olması demektir.

Artık uçağınızla diğer oyuncuların üzerine bombalar yağdırabilirsiniz, iyi oyunlar.

10 ay önce yazdı
Düşünüyorum...