Neden elektrikli araçların yaygınlaşması uzun sürüyor?1 Cevap

1)Şarj istasyonu sorunu: Şarj istasyonu başlı başına bir sorun. Bunun için iki seçenek var public ya da private istasyonlar. Bir kere toplumun büyük bir kesimi evinin garajına bu tarz bir istasyon kurduracak kadar zengin değil. Zengin olsa bile bu konuyla ilgili regülasyonlar pek çok ülkede mevcut değil. Sonuçta gerekli güvenlik önlemlerinin vs. alındığına emin olmak zorundalar. Public olarak kullanılanların sorunu da uygun konumları bulmak. Arabayı en az 4 saat bir park yerinde bırakmanız gerekiyor, peki araba park halindeyken araç sahibi zamanını nasıl geçirecek. Herkesin evinin önüne de şarj istasyonu kurulması mümkün değil ki insanlar geceleyin şarj halinde araçlarını bırakabilsinler... Bir diğer öngörülen çözüm yarı private park alanlarına istasyonları kurmak. Örneğin bir alışveriş merkezinin park alanı. Fakat bu yine belediye ve özel mülk sahibi işbirliğini gerektiriyor. Çünkü elektrik devletin kontrolünde ama şarj istasyonu bir özel mülk içine yapılacak. Buna da özel mülk sahipleri kendilerine fazla bir getirisi olmadığından dolayı kabul etmeye gönüllü değil.

2)Hızlı şarjın pahalılığı: Fast charging denen bu olay sadece DC akım ile yapılabiliyor ve istasyonun maliyeti katlarca artıyor. Hala çok çok yaygın olmayan elektrikli araçlar için de yetkililer bu yatırımı yapmayı gereksiz görüyor (en azından şimdilik).

3)Menzil endişesi: Kullanıcıların çoğu araba almadan önce daha önce elektrikli araç deneyimleri olmadığı için bu endişeye düşüyorlar. Bir sonraki şarj istasyonunu nerede bulacağım, oraya kadar gidebilecek miyim? Bu endişe elektrikli araç kullanımını 'şimdilik' düşüren bir etken.

Daha pek çok detaylı neden sıralanabilir ama en büyük sorunlardan biri de elektrikli araç kullanımının yaygınlaşması için araba üreticileri, şehir belediyeleri(şarj istasyonu planlaması için), enerji şirketlerinin ortak çalışması gerekiyor. Sadece yeni model Tesla'lar üreterek pek mümkün değil.

Son olarak daha detaylı bilgi için elektrikli arabalarla ilgili 2 film önerisi: Who Killed the Eletric Car? Revenge of the Electic Car

8 ay, 4 hafta önce yazdı