Uzay araçları dünya dışında konumlarını nasıl hesaplar?1 Cevap

Konu hakkında yetkin biri değilim ancak soru bana National Geographic'in 2014 yılında yaptığı Rosetta belgeselini (Comet Catcher) hatırlattı. Bu belgesel sayesinde sanırım kullanılan bir yöntem hakkında yazabilirim.

Başlangıç olarak Rosetta’nın, ESA tarafından 2 Mart 2004'de 67P/Churyumov-Gerasimenko kuyruklu yıldızına, gök cisminin yapısını araştırmak için gönderilen uzay aracı olduğunu belirteyim.

Belgeselde Rosetta bir takım sebeplerle 2 yıl boyunca kapalı kalıyor ve 2 yıl sonunda tekrar devreye alınıyor. Devreye girdiğinin göstergesi olarak dünyaya bir sinyal göndermesi bekleniyor. Olayın soruyla olan ilişkisi de burada başlıyor. Rosetta, kapalı kaldığı süre boyunca yönelimini kontrol etmediği için devreye alındığında sinyal göndereceği vericisi dünyayı işaret etmiyor olabilir. Bu sebeple Rosetta'nın önce dünyanın konunmunu bulması gerekiyor. Bunun için kullandığı yöntem, kameraları sayesinde gördüğü yıldızlarla kendi veritabanındakileri karşılaştırarak önce kendi konumunu sonra da dünyanın konumunu belirlemek. Rosetta bu sayede dünyaya uyandığının mesajını gönderiyor. Tabi dünyadaki pek çok gergin insan havalara uçuyor vs. (Mutluluktan)

Daha iyi bir anlatım ve bilimin, mühendisliğin başardıklarını heycanla dinlemek/izlemek için Comet Catcher belgeseni şiddetle tavsiye ederim.

Not: Bahsettiğim hadise, yaklaşık 1 saatlik belgeselin 9. dakikasından sonra konuşulmaya başlanıyor.

8 ay, 1 hafta önce yazdı
8 ay, 1 hafta önce düzenledi
Ben Tunç, kendimi tanıttığım zamanlarda, en çok, İTÜ'de Elektrik Mühendisliği okuduğumu söylüyorum.