Pantomi ne demek?


Sitenin ismine neden "Pantomi" denmiş?


1 Cevap

Aklımda bir soru-cevap sitesi fikrinin olduğu, fakat bir türlü keyifli bir isim bulamadığım, bir ürünün isminin kuşkusuz ki onun en önemli özelliklerinden biri olduğunu düşündüğüm bir dönemdi. İsim bulamadığım için site üzerine çalışmaya başlayamıyordum.

İTÜ Ayazağa Kampüsü, Elektrik-Elektronik Binası'nda bir sınıfta sevgili bilgisayarım ile oturmuş isim arıyorduk. Bir şekilde yolumuz İngilizce/Antik Yunanca sözlüklerle kesişmişti, ve ben bilgisayarımın klavyesinin üstünde ellerimi gezdirerek life, universe ve everything gibi kelimeler aratarak sonuçlarda ilgi çekici bir şeyler bulmaya çalışıyordum.

Pantomi kelimesi ile ilk olarak orada tanıştım. Antik Yunanca'da her şeyin karışımı anlamına gelen pantomigēs (παντομιγής) kelimesi hoşuma gitmişti, bu kelime hatırlamadığım bir şekilde kırpıldı ve Pantomi kelimesi ortaya çıkmış oldu.

Yine o an mı hissettim bunu hatırlamıyorum, fakat kafamdaki soru-cevap sitesi ve her şeyin karışımı arasında harika bir uyum vardı. Her şey hakkında konular, sorular ve o sorulara verilmiş türlü cevaplar... Her şeyin karışımı!

Tabii kelimeyi kabullenmek kolay olmadı, arkadaşlarıma ve aileme kelimeden bahsettim, tartıştık, yaklaşık iki hafta boyunca da kelime beynimde oturacak bir yer aradı. Sonunda buldu.

Bu cevabı yazarken de bilgisayarımı karıştırdım, ve kelimeyi unutmamak için 29 Mayıs 2017'de aldığım ekran görüntüsünü buldum.

pantomi'nin ortaya çıkışı

Pantomi'nin herhangi bir dilde herhangi bir anlamı var mı bilmiyorum; fakat benim için Pantomi demek, keyifle ürettiğim bu soru-cevap sitesi demek.

10 ay, 3 hafta önce yazdı
10 ay, 3 hafta önce düzenledi