Telefonun mobil veri veya GPS anteninin daha iyi çalışması için arkasına alimunyum folyo bağlamak işe yarar mı?1 Cevap

Bir antenin kazancı veri toplama yeteneğinin bir göstergesidir. Kazanç ne kadar artar ise basit olarak haberleşme mesafesi o kadar artar. Ancak anten tasarımında kazancı arttırmak sanıldığı kadar iyi bir durum değildir.

Anten kazancını bir yönde arttırmak diğer yönlerde düşmesine sebep olur. Kazanç bir balona benzetilebilir: Eğer balonun içindeki basınç sabit ise balon ancak bir tarafından bastırılarak diğer tarafından büyütülebilir. Yani kazancı arttırmak için diğer taraftaki kazancı azaltmak gerekir. Bu nedenle telefon gibi sabit olmayan cihazlarda kazancı arttırmak yerine tasarımcı kazancın sağlanabildiği bölgeyi arttırır. Yani balonu küreye yaklaştırmaya çalışır.

görsel açıklaması

Yukarıda bir telefonun GPS anten kazancı görselleştirilmiştir.

görsel açıklaması

Yukarıda bir telefonun mobil anten kazancı görselleştirilmiştir.

Eğer alüminyum folyo sinyalin geldiği yönün tersi tarafında antene yerleştirilirse antenin arkasındaki kazanç azalır ve önündeki kazanç artar. Bu da eğer telefon sabit ise sinyalin güçlenmesine sebep olur. Fakat folyo hareket halindeki telefonda anten ile sinyal arasına girerse negatif etki gösterecektir. Burada folyonun şeklinin de iyi ayarlanması gerekiyor.

10 ay, 4 hafta önce yazdı
10 ay, 4 hafta önce düzenledi