Pantomi logosu olan " .* " ne anlama gelmektedir?1 Cevap

Kısaca; Pantomi'nin logosu olan .* -nokta asterisk- "her şeyin karışımı" anlamına geliyor.

Uzunca; logodaki nokta ve asterisk karakterleri aslında yan yana gelmiş iki karakterden ziyade bir desen ifade ediyorlar. Bu desen, Regular Expression (regex) adı verilen bir kurallar bütününe dayanıyor.

Regex genelde bir metin içerisinde arama yapmak için kullanılır. Fakat standart bir aramanın sağladığı "yazdığın karakterlerle eşleşme"nin ötesinde "ifade ettiğin desen" ile eşleşme sağlar. Bu desenleri ifade etmek için ise belirlediği özel karakterleri kullanır.

. ve * karakterleri de bu özel karakterlerden ikisi. Nokta "herhangi bir karakter" anlamına gelirken; asterisk "kendinden önce gelen karakter herhangi sayıda tekrar edebilir" anlamına geliyor.

Peki desen tam olarak ne demek?

Aşağıdaki üç görselde altı satırlık bir metin üstünde üç farklı arama gerçekleştiliyor. Görsellerin sol altında bulunan "/" karakterinin devamında aramak istediğimiz deseni görüyoruz; turuncu ile vurgulanmış metin ise bu desen ile eşleşme sağlamış metni gösteriyor.

Arama deseni ve desenin anlamı her görselin üstünde yer alıyor.


he*y: h karakteri ile başlayan, herhangi sayıda tekrar eden e karakterleri ile devam eden, y karakteri ile sonlanan eşleşmeler hey


a.c: a karakteri ile başlayan, herhangi bir karakter ile devam eden, c karakteri ile sonlanan eşleşmeler

axc


.*: herhangi bir karakterin herhangi sayıda tekrar ettiği eşleşmeler

tümü


Son görselde görüldüğü gibi, .* deseni tüm metin ile eşleşiyor. Bu şekilde .* logosu Pantomi'nin anlamı ile bir bütün oluşturarak "her şeyin karışımı"nı ifade ediyor. Herkesin görüşünü paylaşabileceği, her türlü konu hakkında her türlü sorunun sorulup her türlü cevabın alınabileceği bir soru-cevap sitesini.

9 ay önce yazdı
9 ay önce düzenledi