asset, cloud mining, blockchain, hash kavramları tam olarak ne anlama geliyor ve bitcoin ile olan alakası nedir?1 Cevap

Soruma kendim cevap vereyim, öğrendiğim kavramların anlamını size de aktarmış olurum.

Öncelikle bildiğiniz gibi bitcoin, bir kripto para ve şu an için tek dayanağı arz ve talep. Böyle olmasına rağmen inanılmaz kazançlar sağlayan bir yatırım aracı. Bitcoin'in piyasaya girişiyle beraber ekonomi literatürüne birkaç yeni kelime girmiş bulunuyor. Sorumdaki asset kavramı hariç diğerlerini, bu yeni kelimeler içinde sayabiliriz. Kısaca bu terimleri açıklamam gerekirse;

Asset, değerli varlık, paraya çevirilebilir mülk anlamına geliyor. Yani hisse senedine benzetebiliriz.

Blockchain ise bitcoin olarak bilinen kripto paranın altında yatan teknolojidir, bitcoin eğer bu kadar değerliyse ilk sebebi blockchain teknolojisidir. Blockchain, değer içeren verilerin (para, kimlik, değerli kağıtlar gibi) güvenli ve emin bir şekilde depolanması ve yönetilmesi için tasarlanmış bir teknoloji olarak tanımlanabilir. Çeşitli bankalar, bu değerli niteliklerin değerini sağlayabilmesi için kapalı merkezli sistemler, ara kurumlar kullanır. Blockchain'in farkı ise tek bir merkezde toplanmaması, şeffaf ve açık olması ve ara yapılara ihtiyaç duymamasıdır. Blockchain yapısında tüm bilgiler, günümüzde kullanılan diğer sistemlerin aksine, dağınık ve merkezi olmayan, katılımcılara açık bir ağ yapısı üzerinde tüm makinelerde kopyalanmış olarak tutulmaktadır. Bu şekilde bloklar üzerindeki değişiklikler katılımcıların çoğu tarafından kabul edilmek zorundadır ve böylelikle tekillik ortadan kaldırılmış olur.

Blockchain, adındanda anlaşılacağı gibi bloklar zincirinden oluşuyor ve her blok 4 çeşit bilgi türünü yapısında bulunduruyor, bunlardan biri de bir önceki bloka ait hash(özetleme) değeri. Hash, bazı mining(madencilik) sitelerinde ise mining gücünü tanımlayan bir birim olarak kullanılabiliyor.

Cloud Mining ise, kullanıcıların zincire(blockchain) yeni bloklar eklemesi ya da eklemeye çalışmasıdır. Yeni yaratılan blok, üst tarafta kısaca bahsettiğim dağınık ağ yapısı nedeniyle çoğunluk tarafından onaylanmadıkça sisteme eklenemez. Mining işlemi esnasında, piyasaya daha hiç ortaya çıkarılmamış yeni bitcoinler sunulur, aynı yeraltındaki altınların çıkarılıp piyasaya sürülmesi gibi. Bu işlem kolay bir şey olmadığı için, internetteki mining siteleri sizin CPU gücünüzü kullanarak bu işlemi yapar ve size bunun karşılığında bitcoin sağlayacağını belirtir. Ancak bu bitcoin değeri belirli bir limite gelmeden çekilemiyor ve genelde bu limite hiç ulaşılamıyor. Tavsiyem bu tarz mining sitelerinden uzak durmanız.

10 ay, 3 hafta önce yazdı
10 ay, 3 hafta önce düzenledi