Türkiye'de neden F klavye kullanılmıyor?


Türkçe için özel olarak tasarlanan ve büyük başarı elde etmiş olan F klavye, Türkiye'de neden aktif olarak kullanılmamaktadır?

Standartlaşma cevabından başka bir cevap verilmesini rica edeceğim zira kendi klavyelerini kullanan ülkeler gayet mevcuttur. Fransa ve Belçika'da AZERTY klavyelerin kullanıldığına şahit oldum.


1 Cevap

Temelinde Türkiye'nin teknoloji üreten değil, ithal eden ülke olmasında yattığını düşünüyorum. Dünyada sürekli bir şeyler gelişmeye ve değişmeye devam ederken bir türlü bu hıza ayak uyduramayıp geride kalmayı sürdürüyoruz. Bu da, bizim teknoloji üretmemizi geçtim, üretilen teknolojileri kendimize uyarlamamıza bile engel teşkil eden bir şey. Kısacası sen teknolojik ürün ithal ediyorsun ve o teknolojik ürünlerde kullanılabilecek klavye türleri arasına F klavyeyi ekletemiyorsun, öyle de bir pazar/girişim oluşturamıyorsun.

F klavyenin kullanılmamasının sebeplerinden biri de muhafazakar yapı ile alakalı olabilir. Muhafazakar derken dini şeylerden bahsetmiyorum, "conservative" yani tutucu, değişime karşı olan. İnsanlar küçüklükten beri edindiği alışkanlıkları sürdürme eğiliminde genelde. Şu anda çocukluğunuzu veya etrafınızdaki çocukları (teknolojiyle yeni tanışma aşamasını kastediyorum) düşünün, hangi birinin elindeki klavye Q değil de F. Ben söyleyeyim, çok rahatlıkla bu oran %100'e yakınsar. Bunun sebebi başta dediğim gibi üreten değil tüketen bir toplum olmamız. Toplumdaki bireyler/kuruluşlar bir adım atıp F klavyeyi yeni teknolojik ürünlere entegre etmediği sürece bu böyle gider.

Hadi diyelim, ileride teknolojiyle, bilimsel gerçeklikler ile içli dışlı oldu bu Q klavye nesli, yani daha iyiyi tercih eden bir nesil. Bilimsel gerçeğimiz de şu; F klavye ile yazmak Q klavye ile yazmaktan %100 daha fazla zamandan tasarruf ettiriyor. Türkiye'de sürekli klavye ile haşır neşir olan insanların oranı %5 bile değildir ve bu değişikliğin (ki zaten hali hazırda oturmuş bir sistemi var elinde, q klavyeyi kullanabiliyor.) hayatında çok da bir fark yaratmayacağını düşünüyordur (bilimsel gerçekleri göz ardı ediyordur). Bu yüzden aynı işlevi görecek yeni bir sistemi öğrenmeyle ve ona zaman ayırmayla uğraşmayacaktır, beyninde fazladan sinir ağları arasındaki köprüleri doldurmayacaktır. %5'lik oran içinde bu değişimi yapacaklar küçük bir kesimi oluşturacaktır. Bu sefer bilimsel çıktılara değer verip klavyeyle içli dışlı olmayan bir kesim düşünün, bunlar da bu değişikliğe ihtiyaç duymayacaktır. Yani edinilmiş alışkanlığı değiştirmek için bir ton değer kümesinin kesişiminde yer alan bir grubun içinde yer alman gerekiyor, bu da genele vurduğunda dişe dokunur bir fark yaratmayacaktır. (Umarım bu paragrafı anlamışsınızdır çünkü ben bile açıklamaya çalışırken çok zorlandım.)

Yukarıda saydığım iki kriteri düşünün, çocukluktan beri F klavye kullanımı edinmiş bir kitle veya klavye kullanımı hayatında önemli yer kaplayan bilimsel gerçeklere değer veren bir kitle. Şimdi bu kitleyi toplarsanız TR nüfusuna oranla çok çok küçük seviyelerde olduğunu kolayca tahmin edebiliriz.. Bunları da geçiyorum, F klavyenin gerçekten çok daha yarayışlı ve verimli olduğunu bilen ben bile Q klavye kullanmaya devam ediyorum çünkü değişiklik yapmanın benim hayatımı pozitif yönde değiştireceğini düşünmüyor ve düşünsem bile ortada F klavye tabanlı teknolojik bir ürün yok ya da çok az (Hizmete ulaşım zor). Sizin de bu gerçeği bilmenize rağmen Q klavye kullanmaya devam etmeniz de buna bir örnek. Ayrıca F klavye, 10 parmak kullanılırken çok verimli olan bir düzen. Şimdi herkes dokunmatik telefonlarıyla işlerini hallediyor ve dokunmatik ekranlarda 10 parmak kullanılabileceğini sanmıyorum. Tüm bunları saydıktan sonra F klavye kullanımının çok düşük oranlarda olması zaten normal olan, anormal olan kullanımının yüksek olması olurdu.

F klavye kullanımını arttırmak için teşvik gerekiyor biraz açıkçası. Şu anda devlet kurumlarında bu geçiş sağlanıyor çünkü 2013'te resmi gazetede yayınlanan kararla bu bir devlet politikası haline geldi. 2017 yılı sonuna kadar tüm bilgisayarların hepsinin F klavyeye geçeceği söyleniyordu. Belki bu eylem bir domino etkisi yaratıp F klavyeyi trendler arasına sokabilir ama günümüzde trendler devletler tarafından değil de global dünya veya şirketler tarafından oluşturuluyor. Sözün özü globalleşme artmaya devam ederken yerel olarak ilerleme sağlayamıyorsan, sana takdim edileni almak zorundasın başka şansın yok.

*Yazdıklarım tamamen benim düşüncelerim, size çok saçma da gelebilir. Kullandığım verilerin hiçbiri araştırma temelli şeyler değil, tahmine dayalıdır (Genelge tahmin değil, o gerçek :) ).

10 ay, 1 hafta önce yazdı