Evde bir uçak yapmak için neler gereklidir?2 Cevap

Önceden tasarımı yapılmış bir uçağın yapımından bahsedeceğim, zira olayı tümüyle ele alacak olursak "Bir uçak nasıl tasarlanır ?" sorusuna da yanıt vermiş oluruz ki bu soru yukarıdaki sorudan biraz daha farklı olacaktır.

Bir diğer varsayımım ise "Maximum Take-off Weight" olarak 500 kg ila 1000 kg arasında olan, sertifikasyon süreçlerine tabii olmayan sadece uçma kabiliyeti olan piston motorlu bir uçak olduğunu varsayıyorum. Bunun yanında tabii ki el becerinizin yeterli olduğunu ve evinizde yeterince büyük bir alan olduğunu varsayıyorum :)

Birçok parçayı evde yapmanız ne yazık ki mümkün değil. Bunlardan en önemlisi de tabii ki motor.

Temelde iki seçeneğiniz var.

1.Hazır uçak kiti satın almak: Bu seçenek aslında en basit olan seçenek çünkü piyasada bulunan uçak kitleri sizlere yapmanız gereken her5t şeyi tek tek ve ayrıntılı bir şekilde anlatarak IKEA mobilyası kurmaya benzer şekilde uçağı üretmenize imkan sağlıyor. Bu kit şeklinde satılan ürünlere sahip olabilmeniz için, uçağın özelliklerine bağlı olarak, 25.000 USD ila 70.000 USD gibi bir bütçeye sahip olmanız yeterli olacaktır. Vans Aircraft tarafından üretilen bu tarz uçaklara gözatmak için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz. https://www.vansaircraft.com/public/order-forms.htm

Fikir vermesi açısından bu tarz kitlere ait videoları YouTube üzerinden bulabilirsiniz. Bu konuda RV-12 uçağının kuyruk kısmına ait parçaların üretim videosu işlemler ve aldığı süre konusunda hakkında fikir verecektir. https://www.youtube.com/watch?v=fY7wxtn4m_U

2.Tasarlanmış bir uçağı sıfırdan üretmek: Eğer kendi tasarımınız olan bir uçağın üretimine geçeceğinizi düşünürsem. Önceliki yapmanız gereken şey ihtiyacınız olan tüm ürünlerin bir listesini oluşturup bunların teslimat tarihlerini öğrenip işlerinizi ona göre planlamak olacaktır. Dışarıdan almanız gereken bazı parçalar için sizin yapacağınız erişilebilirlik kontrolü üretim için çok önemli olacaktır. Sonrasında gerekli tüm ürünleri sipariş edip, üretime başlamak için edinmeniz gerekmektedir. Bunların yanında atölye içerisinde kullanacağınız, bazı ürünler şu şekilde olacaktır.

  • Tezgah üstü matkap, taşlama makinesi, zımpara, hava kompresörü, şerit testere...
  • Perçin Tabancası, perçin sökücü, perçinler...
  • Çeşitli boylarda matkap uçları, anahtarlar ve tornavidalar...
  • Mengeneler...
  • Uygun rulmanlar, civatalar vs...
  • Boya elemanları...

Malzeme olarak ise metal uçak yapılması isteniyorsa çoğunlukla alüminyum olacak şekilde yanında çelik, pirinç (sarı) şeklinde malzemeleri kullanacaksınız. Alüminyum malzemeleriniz blok, sac veya levha şeklinde olabilir.

Bu malzemelerin çoğuna şekil vermek için torna, freze tesviye tezgahlarına ihtiyacınız olacaktır bunu dışarıdan ya da kendi imkanlarınızda halledebilirsiniz. Bunun yanında düzgün yüzeyler elde etmek için alüminyum sac için bükme ve kıvırma makinelerine ihtiyacınız olacaktır. Gözden kaçan ve aklıma gelmeyen bir sürü işlem gerektiren bir süreç olacaktır elbette.

Ayrıntılı bilgi ve örneklere gözatmak için, http://www.mykitlog.com websitesine gözatabilirsiniz. Bu websitesi evde uçak yapan insanların işlemlerini kaydettiği ve paylaştığı bir platformdur.

9 ay, 3 hafta önce yazdı
9 ay, 3 hafta önce düzenledi

Bir adet A4 kağıdı.

9 ay, 3 hafta önce yazdı